Perşembe, Eylül 03, 2015

Ölü bebekler ve iyi niyetli akbabalar.

Artık gerçekten iyice delirdiniz. Ölü bebek fotoğrafı paylaşmak nedir ya? Bebek ve ölüm sözcüklerinin aynı cümlede geçmesi, bir bebeğin cesedinin sahile vurması yeterince ağır, yeterince acı değil mi? Yeterince korkunç şey duyup görmüyor muyuz? İlla fotoğrafı göze mi sokmak lazım ne kadar da duyarlı olunduğu belli olsun diye? 

Bak güzel kardeşim, bak canım arkadaşım, geri zekalıya anlatır gibi, tekrar anlatıyorum. İyi niyetli olabilirsin ama bu tip görüntüleri dolaşıma sokman senin duyarlı olduğunu değil, git gide duyarsızlaştığını gösterir. Her gün maruz kaldığın/bıraktığın şiddet görüntüleri, bir süre sonra senin için, benim için, gören herkes için sıradanlaşmaya başlar. Bir şeyi ne kadar sık görürsen o kadar kanıksarsın. O şiddet, o ölümler, o acılar sana normal gelmeye başlar. O yüzden yapma. 

Bir arkadaşım yazmış; eskiden bir ceset fotoğrafı görsem günlerce uyuyamazdım, şimdi o kadar çok görüyorum ki, en fazla vah vah deyip geçiyorum diye. İşte sen o görüntüleri paylaşarak, kendine ve hatta hiç tanımadığın insanlara böyle zarar veriyorsun. Bu insanlar, olan biten kalplerine yeterince ağır gelmiyormuş gibi, duyarsızlaştığı için vicdan azabı çekiyor bir de. Ayrıca, sen o fotoğrafı yaydıkça, başka çocuklar, yeni anne baba olmuş ya da bebeğini kaybetmiş insanlar da görüyor. Sen ben dayanamazken onların halini düşün bir de, yarattığın ya da nüksettirdiğin travmayı... Ne kendini ne başkalarını böyle bir yükün altına sokma.

"Ama gazeteler de şeyapıyo zivzivziv..." diyosun, onu da biliyorum. Kardeşim, o gazete, onun vazifesi o. Haber verecek ki neler olduğunu bil; gerekiyorsa durumdan vazife çıkar, tepki ver. Sen haber yapmakla yükümlü değilsin bu bir, zaten insanlar durumdan haberdar bu iki. Senin yükümlülüğün, bu konuyla ilgili neler yapabileceğini öğrenmek, ona göre bir aksiyon almak. Ki, bir sürü aklı başında insan, bu konuyla ilgili neler yapabilirsin, ne şekilde destek verebilirsin, nerelere yardımcı olabilirsin, nasıl örgütlenirsin, hangi kuruluşlarda gönüllü olabilirsin gibi bilgileri listeler halinde paylaşıyor. İlla bi'şey yapmak istiyorsan, o bebeğin fotoğrafı yerine bu bilgileri yay, bu konuda yaz çiz, tartış, sorumluların peşine düş, hesap vermeleri için çabala. Yapabileceğin milyon tane şey var. O yüzden, o bebeğin fotoğrafını yayma. 

Çünkü, yapabileceğin onca şey varken, altına içten ağdalı, hisli hisli şeyler yazıp, o fotoğrafı ısrarla paylaşıyorsan, artık onun altında iyi niyet, sende insaniyet aranamaz. Bu saaten sonra, hala o fotoğrafı ortalıkta döndürüyorsan, duyarlı insan değil, bebek ölüsünden prim yapmaya çalışan, şiddet pornosuna bağımlı bir akbaba olursun.

O yüzden yapma, o fotoğrafları yayma.


Hiç yorum yok: